Меню
Час роботи магазину:
  • Пн. - Пт.: 09:00 - 21:00
  • Сб. - Нд.: 10:00 - 20:00

Розвиваючі іграшки – особливості, види, вплив на розвиток дитини та безпека

дитина грається розвиваючими іграшками

Народившись, діти одразу ж починають активно пізнавати світ. З перших місяців вони вчаться розпізнавати маму по голосу та запаху. Потім намагаються тримати голівку, зосереджуватись на предметах та повертати голову у сторону звуку. Вже після цього дітлахи вчаться сидіти, повзати, говорити й так далі. Але чи знали ви, що для якісного та гармонійного розвитку в дитинстві малюка повинні бути розвиваючі іграшки?

Зміст

Особливості іграшок та їх вплив на психоемоційний та фізичний розвиток

Іграшка, що розвиває – це іграшка, яка була створена для того, щоб навчати чомусь малюка. Розвивашки відрізняються від інших іграшок тим, що мають певне завдання, яке дитина має виконати. Після декількох виконань одного і того ж завдання, у малюка формуються нові нейронні зв’язки, які сприяють швидшому розвитку. А той факт, що завдання подається у формі гри сприяє легшому засвоєнню інформації та веселішому навчанню.

Більшу частину вільного часу діти проводять за іграшками, саме тому вони грають дуже велику роль у процесах психоемоційного та фізичного розвитку дітлахів. Наприклад у віці, коли малюк тільки починає знайомство із навколишнім світом, йому потрібно давати реалістичні та якісні іграшки, що видають різні звуки чи програють мелодії.

дитина з іграшковим фотоапаратом

В дошкільному віці діти хочуть відчувати свою самостійність. Тоді гарними варіантами стануть машинки, літаки, конструктори – все те, що надасть дитині можливість придумувати власні сюжети та розкривати свою фантазію на повну.

Вік від 7 до 10 років – це той вік, коли дітям максимально хочеться пустити в дію свої інтелектуальні та творчі здібності. Таким дітлахам сподобаються складні конструктори, цікаві набори, шахи, шашки, монополія та інші настільні ігри.

За впливом на дітей розвиваючі іграшки можна поділити на декілька основних категорій: дрібна моторика, уява та фантазія, просторове та логічне мислення. Також за допомогою розвивашок дітки легко вивчать літери, цифри, кольори, знайомляться з новими формами тощо.

Іграшки, які розвивають дрібну моторику дитини здатні повпливати на дуже багато процесів. Першочергово дрібна моторика відповідає за спритність пальців та гнучкість рук. Але окрім цього вона впливає на розвиток мовлення, покращення пам’яті та розумових здібностей, розвиток координації та зниження емоційного напруження.

До іграшок, які зміцнюють дрібну моторику можна віднести пазли, пірамідки, кубики, сортери, шнурівки, конструктори тощо. Перебираючи та утримуючи в руках різноманітні предмети дітлахи активують всі ділянки мозку, а це сприяє подальшому активному розвитку.

Завдяки розвиненій уяві та фантазії діти здатні на все: вони можуть прожити 1000 життів, придумуючи різні сюжети для ігор, можуть легко вирішити будь-яке завдання, згенерувати безліч ідей тощо. Також уява безпосередньо впливає на рівень інтелекту дитини. Вона допомагає вивчати, розуміти та засвоювати нову інформацію. Крім цього уява та фантазія допомагають малюку справлятись із різними емоційними станами, наприклад, страхом.

Для розвитку уяви та фантазії підійдуть такі іграшки як конструктори, набори для рольових ігор, пазли, набори для ліпки та іншої творчості. Також прекрасним варіантом стане читання книг.

дитина малює на камінні

Просторове мислення – це візуальний інтелект, якщо простіше – здатність створювати в уяві ідеї та осягати тривимірні зображення. Просторовий інтелект допомагає розвинути когнітивні здібності, мислення, логіку та пам’ять. Також діти, які добре освоїли цю навичку, краще розуміються в науках, технологіях, інженерії, математиці тощо.

Для розвитку просторового інтелекту ідеально підійдуть сортери, вкладиші, пазли, головоломки, настільні ігри та конструктори. Ці іграшки чудовий спосіб навчити дитину створювати задані фігури, розуміти відмінність форм та розвинути логіку.

Також розвиваючі ігри впливають на фізичний розвиток. Насамперед вони розвивають координацію та спритність малюків. Це допомагає дітлахам вправно поводитись у будь-яких ситуаціях, де потрібен рух.

Крім цього такі іграшки допомагають дітлахам із розвитком соціальних навичок. Наприклад ігри, розраховані на декількох учасників навчать малюка не боятися компанії, спокійно висловлюючи свою точку зору. А набори для рольових ігор пропрацюють поведінку дитини в різних ситуаціях.

Категорії розвиваючих іграшок для малюків та дітей від 3-х років

Іноді трапляється таке, що іграшка не цікавить дитину або ж не дає абсолютно ніяких результатів. Але це трапляється по одній простій причині – іграшка підібрана невдало. Для того, щоб підібрати вдалу іграшку, яка принесе максимум користі для малюка, потрібно розуміти, які іграшки підходять для тієї чи іншої вікової категорії та для чого вони призначені.

У віці до одного року ідеальними іграшками для дітей вважаються ті, що мають яскраві кольори та можуть видавати різні звуки. Чудовим варіантом є брязкальця, але важливо, щоб вони не були надто гучними, аби не налякати малюка. Також гарно підійдуть брязкальця-масажери для ясен, адже уже з 6 місяців у малюків починають прорізатися зубки.

Брязкальця – це перша іграшка, яка впливає на розвиток малюка. За допомогою іграшки дитина вчиться реагувати на звук та колір. Також брязкальце слугує способом відволікання дитини від зовнішніх подразників.

Дітлахам у віці від 1 до 3 років важливо розвивати дрібну моторику. Тому для них гарним вибором стануть:

Вкладиші. До комплекту входить дошка з виїмками та фігурки різних форм. Все, що потрібно малюку – підібрати фігурку, яка ідеально підійде за формою до однієї з виїмок.

дитина з іграшкою-вкладишем

Сортери. Принцип гри схожий на попередню. Розвивальний сортер складається з основної частини, наприклад, у формі куба, який має стінки з отворами певної форми, а також з фігурок, які відповідають прорізам у стінках. Малюку потрібно через отвір в стінці проштовхнути в куб певну фігурку. Гра вчить сортувати предмети за формою, кольором чи розміром. Це розвиває дрібну моторику, просторове мислення, а також вчить дитину запам’ятовувати та аналізувати.

Кубики. Кубики вирізняються з-поміж інших іграшок тим, що на їх стінки наносяться певні зображення, які навчають малюків новій інформації. Початково кубики були створені для того, щоб навчити дітей алфавіту. Сьогодні ж на їх стінках можна побачити не лише літери, але і кольори, цифри, зображення тварин тощо. Також для найменших можна придбати м’які кубики, які будуть повністю безпечними для малюка.

Пірамідки. Зазвичай це іграшка, яка має основу – стрижень та кільця різних розмірів, які потрібно нанизати на основу у певному порядку (наприклад від найбільшого до найменшого). Пірамідки, окрім дрібної моторики, розвивають посидючість, наполегливість та просторове мислення.

Мозаїки. Це іграшки, які розвивають логічне та просторове мислення, дрібну моторику та уяву. Для діток можна придбати мозаїку, яка виготовляється з м’якого та нешкідливого полімеру. Дітям потрібно із різних м’яких елементів скласти в рамці відповідної форми цілісний предмет, наприклад, машинку чи тварину.

Для діток віком від трьох років підійдуть складніші іграшки з більшою кількістю елементів, такими є:

Пазли. Для старших дітлахів можна придбати пазли на будь-яку кількість елементів або ж 3D пазл, який в кінцевому результаті може прикрашати полиці кімнати. Також виготовляються пазли для вивчення іноземного алфавіту.

дитина складає пазл

Для менших дітлахів виробляються великі пазли, з декількома деталями. Такі пазли часто виготовляються з дерева, а це забезпечує більшу безпеку під час гри, адже дерево є екологічно чистим матеріалом. Також ці пазли мають рамку, щоб зорієнтувати малюка під час складання.

Конструктори. Ці іграшки бувають різними: це може бути конструктор із багатьма елементами, частини якого поєднується між собою у будь-якому порядку; конструктор, елементи якого складаються у певний предмет (авто, трансформер, замок тощо); конструктор, що виготовлений із м’яких матеріалів і так далі. Також в наборах разом з конструктором часто йдуть фігурки, які доповнюють гру.

На що звернути увагу при покупці розвиваючої іграшки

Окрім користі іграшки можуть заподіяти шкоду малюку. Наприклад, коли іграшка виконана неякісно або має у своєму складі шкідливі компоненти дитина може поранитись, отримати алергічну реакцію чи отруїтися токсичними речовинами. Отож, вибираючи розвиваючу іграшку для дитини, важливо звернути увагу на такі фактори:

Матеріал. Розвиваючі іграшки можуть бути з: дерева, картону, пластику, м’якого полімеру, паперу та пластику, картону та пластику, пластику, пластиліну. Перед покупкою обов’язково потрібно впевнитися у якості матеріалів. Вони не повинні бути шкідливими та небезпечними. Також іграшка повинна мати якісне та гладке покриття.

елементи конструктора в траві

Розмір та вага. Іграшки для дітлахів повинні підходити за розміром дитині. Малюк має легко підіймати та переносити іграшку з місця на місце. Також прослідкуйте, аби в іграшках для найменших діток не було дрібних деталей, які можна проковтнути.

Вікова категорія. Звертайте увагу на попереджувальні написи, які вказують на вікову категорію дітлахів Вони допоможуть зрозуміти для яких дітей підійде та чи інша іграшка. Також деякі іграшки можуть використовуватися виключно під наглядом дорослих.

Фарба. Переконайтеся, що фарба не облазить, адже малюки люблять тягнути усі свої іграшки до рота. Саме тому фарба має бути якісною та безпечною. Перевірити це можна одразу ж в магазині, потерши іграшку рукою.

Звук. Надавайте перевагу забавкам, що не мають надто гучного, різкого чи пронизливого звуку, які можуть налякати дитину або ж пошкодити її слух.

Запах. Іграшка не повинна мати ніяких запахів. Якщо за концепцією іграшка ароматизована, то аромат не повинен бути різким та викликати алергічні реакції.

розвиваючі іграшки

Міцність. Конструкція іграшки повинна бути міцною. Вибирайте ті, що мають надійно закріплені елементи, які дитина не зможе відламати та поранитись ними.

Очищення. Оскільки діти практично не розстаються зі своїми іграшками, важливо переконатись, що останні можна легко очистити від усіх забруднень, виправши чи промивши під водою.

Безпека. Іграшка не повинна мати гострих елементів, зачіпок та вузьких отворів, куди дитина може засунути палець абощо.

Вибір іграшки, що розвиває

Широкий асортимент забавок дозволяє вибрати безліч іграшок для дитини, які сприятимуть її гармонійному розвитку. Розібравшись з віковими категоріями та основними правилами, які важливі при покупці, потрібно обрати саму іграшку, яка сподобається малюку. Ми розповімо про найпопулярніші розвиваючі іграшки серед дітей різного віку.

Одними із найулюбленіших ігор серед дітей та навіть дорослих є настільні ігри. До цієї категорії можна віднести безліч варіантів: шахи та шашки, «Монополія», різноманітні карткові ігри (наприклад UNO чи Alias) тощо. Серед хлопчаків досить великою популярністю користується настільний футбол. В нього можна грати одразу двом людям. М’яч ведеться та забивається у ворота за допомогою важелів. Настільний футбол допомагає у розвитку дрібної моторики, логічного мислення, спритності та кмітливості.

Ще однією відомою настільною грою є морський бій. До одного з наборів цієї гри входять два кейси, кожен з яких має по два поля – своє та суперника. Також в наборі є кораблі та фішки білого і червоного кольорів, що позначають кораблі суперника та потоплені кораблі відповідно. Гра розвиває пам’ять, кмітливість, увагу та дрібну моторику.

кубик Рубіка в руках

Для розвитку інтелектуальних здібностей виготовляються головоломки, які обожнюють діти. Наприклад іграшка кубик Рубіка – це головоломка, яка захопила безліч дітей та дорослих. Існують навіть змагання по складанню кубика Рубіка на швидкість. Така головоломка має кольорові грані, які складаються з окремих деталей, що скріплюються в центрі. Завдяки цьому вона має рухливі площини. Головне завдання – скласти кубик так, щоб усі грані були одного кольору.

Набори для творчості – це набори, які здатні допомогти дитині вивільнити весь її творчий потенціал, а також розвинути фантазію, уяву, посидючість та дрібну моторику. Популярними наборами для творчості є набори для ліпки, малювання та виготовлення мозаїк. Останній набір в результаті може стати яскравим панно, який слугуватиме елементом інтер’єру.

Слайми та лизуни – антистреси, від яких діти у захваті. Слайми мають пластичну та гладку структуру, яка розтягується та скручується як завгодно. Часто в слаймах є різноманітні наповнювачі: фольговані частини, блискітки, кульки тощо.

Лизуни схожі на слайми, але мають рідшу структуру, яка схожа на слиз, але при цьому лизуни не розливаються та легко збираються. За допомогою таких іграшок малюки розвиватимуть дрібну моторику, а також позбудуться тривожності та матимуть кращий настрій впродовж дня.

І наостанок популярні серед дітей старшого віку (7+) 3D пазли. Пазли мають багато картонних елементів, які легко з’єднуються між собою, утворюючи певну форму. Наприклад популярним є 3D пазл, який збирається в тиранозавра. Така іграшка не лише подбає про дрібну моторику, але і заохотить дітлахів дізнатися більше про динозаврів. По завершенню динозавр буде мати рухомі частини тіла. Також 3D пазли часто стають мініатюрними копіями відомих пам’яток, наприклад, такими є пазли «Вестмінстерське абатство» та «Крайслер-Білдінг».

дитяча пірамідка
Іграшки для дітей до року


Іграшки для дітей до року
Детальніше

Крім цього, категорія іграшок, що розвивають має безліч пропозицій для батьків, які хочуть подбати про якісний розвиток свого малюка. Головне – розуміти захоплення дітлахів та розбиратися у тонкощах вибору іграшок. І тоді можна зробити вдалу покупку, яка буде приносити радість та користь малюку ще дуже довго.


Написати відгук

Увага: HTML не підтримується. Використовуйте звичайний текст.
   Погано           Добре